“Ловіть нам лисиці, лисинята маленькі, що ушкоджують нам виноградники, виноградники ж наші у цвіті!” (Пісня Соломона 2: 15).
В згаданому вірші слово “ловіть” вживається в значенні хапайте: “Допоможіть нам схопити лисиці і, особливо, малі лисенята”. Лисиця, як відомо, дуже хитра і при тому тямуща тварина. Вона не схильна до люті та хижацтва, тому може завдати багато шкоди. Невинна зовнішність робить її ще більш небезпечною. Молода лисиця, як і всі її молоді родичі з родини псових, має надзвичайно шкідливу вдачу. Вона дуже хитра і спритна, коли намагається шкодити, і її злі наміри не завжди викликають підозру. Її звірячі звички винятково прості: вона приваблює своєю удаваною невинністю і цим ще більше сприяє обману. В нашому вірші цар Соломон, мабуть, змальовує пороки нашої грішної природи, які не є такими крайніми, такими грубими, як деякі, більш згубні. Справді, вони обманливі і, як правило, вислизають з-перед очей, тому потребують більше уваги і пильності. Згадані слова є мовою нареченого до своєї зарученої. Він робить наголос на словах “лисенята маленькі”, даючи зрозуміти, що ці лисенята дуже шкідливі.
Якщо ми застосуємо наш вираз до гріхів, то побачимо, що існують маленькі гріхи, які насправді більш небезпечні від значніших гріхів. Кожна людина мимоволі боїться лева, ведмедя, змії тощо, але маленькі лисенятка настільки привабливі і, на перший погляд, лагідні вдачею, що тільки той, хто не мав з ними прикрого досвіду, може їх не боятися або ж боятися зовсім мало. Але ці маленькі створіння обгризають і нищать все, що їм попадеться.
ПИЛЬНО ДБАЙТЕ ПРО “НІЖНІ ПЛОДИ”
В даній ілюстрації мудрець говорить про виноград і особливу пристрасть лисиць до його ягід (плоди винограду представляють плоди Святого Духа). Ці малі лисенята заповзятливо калічать виноград своїми гострими кігтями і перегризають зубами коріння. Так само малі гріхи ламають гілля і нищать коріння духовного винограду, ставлячи під загрозу саме його життя. Вони нищать або поїдають ласі плоди, які дуже ніжні. Виноград на стадії формування, коли він ще зовсім малий, є надзвичайно тендітний, його пагони крихкі, легко відламуються від стовбура і гинуть. Так само плоди Духа в серці та житті незрілого християнина легко руйнуються – чи то власною неуважністю та необережністю, чи прикладом інших братів. Якими обережними мають бути ті, котрі вже давно є на Небесній дорозі, щоб пильнувати власні слова та поведінку в присутності молодших, менш зрілих ягнят стада! Позбавлена любові критика братів в присутності початківців або інших осіб може завдати непоправної шкоди і є проявом нестачі любові та християнської зрілості.
Кожна Божа дитина повинна особливо зважати на малі речі – припустимо, на дрібні жарти, які можуть інколи наробити більше лиха в Церкві, ніж щось велике; на маленькі натяки, які залишають своє жало; на жарти про святі речі, які перетворюються в кепкування зі Святого Письма; на невеличкі прояви самолюбства і т.д. Ці речі, а також багато інших, якщо уважно придивитись, насправді завдають багато руйнування, пошкоджуючи гілки і знищуючи дорогоцінні плоди Господнього Винограду. Тому, дорогі брати, стараймось бути ще більш уважними, щоб ловити ці “лисенята маленькі”. Нехай кожен особисто пильнує і молиться, щоб ані думкою, ані словом, ані вчинком не заважати власному плодоношенню, а також плодоношенню інших, і не погіршувати його.
Нам важко збагнути, яким могутнім є наш вплив для добра або зла в речах, які, якщо їх уважно не розглянути, здаються дріб’язковими. Ох вже ці маленькі лисенята! Недбалі слова, кинуті бездумно або нетерпляче, дрібні нарікання, глузливе слово, глузлива посмішка, глузливий погляд або знизування плечима – як багато ці речі в нашому щоденному житті можуть важити на користь або проти нашого духовного розвитку, а часто і розвитку інших! Як наполегливо слід будувати власний характер і характер братів! Наш Господь звертає на все це увагу. Пам’ятайте: “Хто вірний в найменшому, і в великому вірний”.
R5886 (1916 р.)

Олеся Зварич

Меню